top of page

מה שבטוח

 

שלוש בלילה. אזעקה. קמים ורצים לקחת את הילדים לממ"ד. הגדולה רצה לבד, הצעירים על הידיים שלנו. לא מספיקים להגיע לפני הבום. בכל זאת נכנסים מהר מהר וסוגרים את הדלת. ובממ"ד חדר עבודה. שתי עמדות עבודה. אפשר להתעדכן באנטרנט מה קורה בחוץ. אפשר גם לשבת על הכסאות. אחרי שיצאנו, האיש שלי הביא לשם מזרון ופוף לפעם הבאה... לשמחתנו לא המשך הלילה היה שקט. הבוקר אני כותבת בהשראת הלילה הזה על נושא הממ"ד, לא בהקשר הבטחון אלא בהקשר התכנוני, התפקודי והעיצובי.

 

איך מנצלים את הממ"ד?

בשנים האחרונות יש נטייה לנצל את הממ"ד דווקא לחדר שינה. הואיל וממילא יש גודל מינימום לממ"ד משפחות רבות בוחרות להפוך אותו לחדר שינה של אחד הילדים. יש בכך יתרון, שבשעת הצורך אפשר להלין את הילדים בממ"ד ורק ההורים רצים בלילה, בהישמע אזעקה.

יש מי שמתכנן לממ"ד שימושים אחרים כמו חדר עבודה, מזווה, חדר שירות. אני ממליצה לכם לשים לב מה אתם מאחסנים בבממ"ד וכיצד. אם למשל יש בממ"ד מזווה ועל גבי מדפים פתוחים עומדים להם מוצרים שונים חלקם כבדים, כמו קופסאות שימורים – דמיינו מה יקרה חלילה במקרה של בום קרוב (לא עלינו). הכל ירעד, והמוצרים עלולים ליפול על השוהים בממ"ד ולפגוע בהם יותר מהטיל...

מאותה סיבה אסור לחפות את קירות הממ"ד באריחים, כדי שאלו לא יתלשו מהקיר בזמן אמת ויפגעו בכם.

לכן, יהא השימוש בממ"ד אשר יהא, אני ממליצה לתת את הדעת לנושא הריהוט, והחפצים בממ"ד. בהקשר זה, כדאי לתכנן מקומות אחסון בטוחים ומאובטחים, ולהציב בהם פריטים שיסייעו לכם בשעת הצורך.

 

דלת פתוחה

כולם מכירים את דלתות הברזל הכבדות של הממ"ד שנפתחות החוצה ומחייבות קירות הגנה מהצדדים ומהחזית. כיום יש גם מוצרים חלופיים לדוגמא דלת הזזה שמאפשרת חסכון במקום ונוחות תפעול. יש גם פתרונות בדמות משקוף כפול שמאפשר התקנה של דלת פנימית רגילה ודלת ברזל חיצונית. כך הממד יכול לתפקד כחדר שניתן לסגור את דלתו בקלות, ובעת הצורך משתמשים בדלת הברזל.

 

מזגן

אם הממ"ד משמש כחדר שינה או חדר עבודה חשוב לדאוג למזג אותו כמו את שאר החללים בבית. גם בנושא זה יש בשוק פתרונות בטוחים ותקניים. הסוד הוא בתכנון מוקדם והטמעת ההכנות הדרושות בשלבי יציקות הבטון של הממ"ד.

 

מערכות טכניות

בממ"ד עלינו להתקין מערכות שונות בהתאם להנחיות פיקוד העורף. אחת המערכות היא מערכת סינון אוויר. זו מערכת בגודל של מעין ארונית שמוצמדת לאחד הקירות ונוכחותה בחדר משפיעה על היכולת שלנו למקם רהיטים לצידה ולכן חשוב לתכנן את המיקום שיגרום למינימום הפרעה. יש בשוק פתרונות פונקציונאלים ומעוצבים לעניין הזה, למשל מערכת אופקית שנראית כמו מזגן וניתן למקמה מעל החלון בממ"ד או מערכת שמותקנת בארונית עץ וניתן לשלבה כחלק מהריהוט של עמדת העבודה.

 

אפור עכבר או לבן שמנת?

גם חלון הממ"ד הוא אביזר שדורש תכנון. על המוצר התקני ניתן לשלב תוספות שיתאימו לשימוש בחדר. למשל תריס ורשת. ניתן לתאם עם מתקין האלומיניום שלכם שצבע חלון הממ"ד והאביזרים הנלווים יהיה כשל הצבע של שאר החלונות בבית. זה נשמע מובן מאליו אך אם לא מטפלים בכך אתם עלולים למצוא את עצמכם עם חלון ממ"ד בצבע שונה משאר החלונות. כדאי לוודא שכנף הזכוכית שתקבלו תהיה דריי קיפ כלומר כזו שנפתחת גם על ציר צדדי וגם על ציר תחתון. זה יאפשר אוורור הממ"ד מבלי שהכנף הגדולה מפריעה.

 

למי שבונה בית חדש, אני ממליצה להקדיש מחשבה לנושא תכנון הממ"ד, מבחינת מיקומו, דרכי גישה, תפקוד ועיצוב. חקרו ובדקו את המוצרים השונים, התייעצו באנשי מקצוע, וכך תוכלו לוודא שאתם בידיים בטוחות.

 

שלא נזדקק!

 

bottom of page