top of page

מה זה עיצוב פנים?

 

החלטתם להגדיל את הסלון, או להוסיף חדר, אולי אפילו לעשות שיפוץ רציני של מהפכה של ממש בתוך הבית. יכול להיות שאתם בונים בית חדש, או שקניתם דירה מקבלן.

כך או אחרת, כנראה שיש לכם תכנית אדריכלית, וברמת החללים ברור לכם איפה יהיו הקירות, הדלתות, הפתחים, הגג. מה זה אומר עיצוב פנים ולמה בעצם צריך את זה?

אז ראשית, עיצוב פנים זה מותרות ולא חובה!

 

אתם יכולים לעשות שיפוץ, לבנות בית חדש, או להיכנס לדירת קבלן ללא עיצוב פנים. אבל שימו לב, זו כנראה אחת העסקאות הגדולות שתעשו בחייכם, ודאי אם מדובר בבית חדש, ובסופו של דבר תקבלו מוצר חשוב מאין כמוהו – הבית שלכם.

העניין הוא שאם תחסכו בעיצוב פנים, אתם עלולים למצוא את עצמכם חיים בחלל סתמי, לא בהכרח נוח ומותאם לצרכים שלכם, ובוודאי שלא מעוצב מבחינה אסתטית ומקצועית.

אני מכירה את הקלישאה ש"על טעם ועל ריח..." ואיכשהו בתחום של עיצוב הבית יש תחושה שכולם מבינים. הרי לכולם יש את הניסיון של מגורים במספר בתים ודירות במהלך חייהם. כולם יודעים מה יפה ומה לא וכנראה שיש גם אנשים שהתברכו בכישרון ובזמן לעשות עיצוב עצמי, אבל אם אתם לא כאלה, תעזרו באנשי מקצוע לשם כך.

 

אז מה זה אומר עיצוב פנים?

ברמת המאקרו אני חושבת שהתפקיד של מעצב פנים הוא להפוך את החלל מרגיל ומשמים לנוח, מותאם ואסתטי, ואם ניקח כמשל את תחום התיאטרון, הרי דומה הדבר להשפעה שיש לתפאורה על אווירת ההצגה, ולתלבושות ואיפור על דמויות השחקנים. כנראה שניתן היה לקיים את ההצגה גם ללא תפאורה ותלבושות, אך החוויה של הצופים הייתה עם עוצמות פחותות.

באותו אופן אפשר לעבור לגור בבית בלי עיצוב פנים, אבל אל תצפו שהוא יהיה נוח ומותאם לכם וייראה כמו במגזינים או בתכניות העיצוב למיניהן.

 

פרקטיות

עיצוב פנים זה לא רק אסתטיקה, זה בראש ובראשונה פונקציונאליות. זה אומר שהמעצבת תדאג לפרופורציות נכונות של החללים, לחלוקה נכונה בין הציבורי לפרטי, להתייחסות נכונה לכיוונים, לתכנון מידות בהתאם לכללי הנדסת אנוש, למחשבה על העמדת ריהוט מותאמת לחלל, לתכנון הפתחים והגדלים. לכל הנושאים הללו יש כללים שחשוב להקפיד עליהם.

 

חומרים וצבעוניות

לבחירת החומרים בבית יש חשיבות הן בהיבט הפרקטי והן בהיבט העיצובי. חומרים לא מותאמים לשימוש יכולים לשעבד אתכם לתחזוקה מתישה של הבית. סך החומרים שבחרתם אמורים להיות חלק מתפיסה עיצובית כוללת לבית. בעזרת המעצבת תבחרו חומרים נכונים, וצבעים נכונים, שישרתו את הצרכים שלכם הכי טוב, ושישתלבו בביתכם באופן הרמוני.

 

מערכות

בכל בית יש שילוב מערכות רב. חשמל, תאורה, מיזוג אוויר, גבס, אינסטלציה, אלומיניום, נגרות, מסגרות. תפקיד המעצבת לעשות אינטגרציה בין כל המערכות הללו לרמה מתפקדת וחיננית. אנשי המקצוע מתחום הביצוע כמו הנגר, יועץ המיזוג, או איש הגבס, מבין כל אחד בתחומו. הם כנראה מעולים בביצוע, אך לא בהכרח אלופים בתכנון. לאף אחד מהם לא תהיה התמונה הכללית של שילוב המערכות בבית שלכם. את זה תעשה המעצבת. אני פוגשת לא פעם אנשי מקצוע מעולים. לכולם יש דעות ועמדות. לפעמים הן מועילות מאוד, ומתבססות על ידע וניסיון מהשטח. לעתים הן נוגעות להיבטים עיצוביים, ושם אני בוררת בקפידה מה לאמץ.

בהקשר זה חשוב לציין שכל איש מקצוע מונע מאינטרסים שנוגעים למערכת שהוא מטמיע בבית וחשוב שתהיה דמות שתייצג את האינטרס של הדיירים, ואת התמונה הכוללת.

 

פרטים

אז אתם מסוגלים לבחור אריחים לרצפה ולקירות בחדר הרחצה. אבל האם תרצו את האסלה הסמויה בקיר מדף או מוטמעת לגמרי בקיר, והאם תרצו ניקוז רגיל למקלחון או תעלת ניקוז? האם חשוב לכם ספסל במקלחון? היכן תמקמו את התרופות? מה לגבי הטוש – נייד או קבוע או אולי גם וגם? עד איזה גובה תחפו את הקירות, והאם כל הקירות יחופו או שתרצו אזורים עם טיח דקורטיבי?

שאלות רבות. החלטות רבות. תחומים רבים.

אלוהים מצוי בפרטים. וגם עיצוב פנים.

 

ב ה צ ל ח ה !

 

bottom of page