top of page

סגנונות עיצוב

 

השבוע נפגשתי עם זוג צעיר ונחמד שעומד לבנות את ביתו באחד הקיבוצים. בין שלל השאלות ששאלתי אותם, במסגרת תחקיר הפרוגראמה שאני עושה, הייתה גם שאלה לגבי הסגנון העיצובי המועדף עליהם. הם ענו לי שאין להם כזה. יש להם דברים שהם אוהבים, ודברים שלא, אבל הם לא יודעים לשייך זאת לסגנון ספציפי. עבורם ועבור משפחות נוספות שמחפשות את דרכן נכתב הטור הזה.

 

כשבונים בית חדש או משפצים בית קיים, כדאי לקבל החלטה לגבי הסגנון העיצובי. החלטה כזו היא סוג של עוגן, עבור הבחירות בהמשך. בכל פעם שקצת מתבלבלים בקבלת ההחלטות ובהכרעה בין אלטרנטיבות, חוזרים לאותה החלטה ראשונית והיא מכוונת אותנו.

שני הסגנונות הנפוצים בין הבונים והמשפצים הם הסגנון הכפרי והסגנון המודרני. נרחיב עליהם קצת.

 

הסגנון הכפרי

ההשראה לסגנון הזה היא בבתים בחבלים כפריים באירופה, כדוגמת פרובאנס וטוסקנה, אשר משדרים חמימות, ועושים שימוש בחומרים טבעיים כמו עץ, אבן וברזל. פעמים רבות זה משתלב עם גגות רעפים, וגוונים חמים מבחינת הצבעוניות כמו שמנת, מוקה וגווני חום. הריהוט בסגנון הזה הוא עם עיטורים ופיתוחים, עם ידיות, ובסטיילינג של הבית ייעשה שימוש בטכסטיל של בדים, לעתים פרחוניים, בוילונות, שטיחים וכריות.

בארץ אפשר לראות את הסגנון הזה באזורים כפריים כמובן, וגם בענף הצימרים. ראו בתמונה בית בסגנון כפרי של לקוחה מקסימה שלי שנבנה כולו מעץ (צילום שלי).

 

הסגנון המודרני

ההשראה לסגנון הזה מקורה במודרניזם, אותו זרם באדריכלות שהתפתח בבית הספר לאדריכלות בגרמניה "באוהאוס", שדגל במראה תעשייתי, קווים מינימליסטים, נטול קישוטים, עם מורפולוגיה פשוטה ונקייה. גם החומרים של סגנון זה הם חומרים טבעיים כדוגמת הבטון, הזכוכית והברזל, והדגש הוא על טקסטורה חלקה ומורכבות החיבורים ביניהם. מבחינת גוונים, הסגנון יעשה שימוש בצבעוניות מונוכרומטית, בגוונים של לבן, אפור, שחור שלעיתים משלבים לה גוון דומיננטי של צבע יסוד כמו אדום, כחול או צהוב. סגנון זה מאופיין באווירה קרה, לעתים מנוכרת. ראו בתמונה בית של קולגה למקצוע שעוצב בסגנון מודרני (עיצוב וצילום: קרנית דקל).

שני הסגנונות הללו, שהם מאוד שונים זה מזה הולידו בארץ סגנון שלישי, שהוא סוג של מפגש בין השניים. פעמים רבות הלקוחות מכנים זאת "מודרני חם". מצד אחד מינימליזם וקווים נקיים מצד שני, הכנסת החום בעזרת טקסטורות של חומרים כמו עץ.

לצידם של הסגנונות הללו יש סגנונות נוספים, למשל הסגנון האורבאני, ששואב השראתו מהלופטים הניו-יורקים, או הסגנון הים תיכוני כמו זה הנוהג ביוון, המבוסס על צבעוניות של כחול ולבן, עם גגות שטוחים.

 

הסגנון האקלקטי

מה זה?

סגנון זה מקורו באדריכלות שנהגה בשנות העשרים של המאה הקודמת, ושילב בעצם אלמנטים קישוטיים מערב רב של סגנונות באמנות כגון: קלאסיקה, אר-נובו ואר-דקו. זה סגנון שנהג בארץ טרם הגעתם של אדריכלים מודרניסטים שהביאו עמם את האדריכלות המודרנית שהזכרתי לעיל. היום נוהגים לעשות שימוש במושג "סגנון אקלקטי" בכל עת שמערבבים סגנונות. לפעמים זה מצליח ומתגבש ליצירה שלמה ומגוונת. לפעמים זה גיבוב חסר טעם.

 

אז מי אתם ומה אתם אוהבים?

אני תמיד ממליצה ללקוחות שלי שכאשר הם יוצאים למסע הזה, יבנו לעצמם תיק השראה, שבו יתייקו תמונות, חומרים, דוגמאות, גוונים שעושים להם נעים. יכול להיות שלתיק הזה ייכנסו אלמנטים ששייכים לסגנונות שונים, אך בסופו של יום המכלול שיתאסף שם, יעזור להם ולמעצבת שלהם, ליצור בית שהוא תוצאה של אהבות של בני המשפחה שיוצרות יחדיו את הסגנון הייחודי שלהם.

 

די מורכב העסק הזה. בהצלחה.

 

bottom of page